SON DAKİKA
7-8 dakikada okuyabilirsiniz

Ebola Virüsü Nedir? Vücuda ne yapar? Nasıl korunabiliriz?

sad
Ebola Virüsü Nedir? Vücuda ne yapar? Nasıl korunabiliriz?

Ebola virüsü nedir? vücuda etkisi nedir nasıl korunabiliriz ve ebola virüsü hakkında haberimizin detayları sizlerle.

Ebola Virüsü Nedir?

Ebola virüsü ciddi ve ölümcül bir hastalığa neden olan bir virüs tipidir.Semptomlar ateş, ishal, kusma, kanama ve genellikle malesef ölümdür.

Ebola insanlarda görülebiliceği gibi hayvanlardada görülebilir.Ebola virüsü her canlıya bulaşabilicek türde bir virüs tiğidir.

Batı afrikada 2014’de başlayan salgın, tarihin en büyük Ebola salgını olarak kayıtlara geçmiştir.Enfeksyona kapılan bir çok insan vefat etmiştir.Bu salgına yaklaşık olarak her 100 insan 40’ı salgına yenik düşerek hayatını kaybetmiştir.

2014 yılındaki salgından en çok etkilenen ülkeler;
– Gine
– Liberya
– Sierra Leone

Ebola vakalarının bildirildiği ülkeler
– Nijerya
– Senegal
– İspanya
– ABD
– Mali
– Birleşik Krallık
– İtalya

Bu ülkeler’de önceki senelerde ebola virüsü yayıldığı için insan topluluğu azalmıştır.Seyahet edenler genellikle rotalarını başka ülkelere kaydırmıştır.

Ebola Virüsü Nasıl yayılır?

Ebola virüsü nezle grip tarzı kolay yoldan bulaşabilicek bir hastalık değildir.Hava veya su yolu ile yayıldığı hiç gözlnememiştir.Ebola virüsü taşıyan bir kişi’de makalemizin yukarsında verdiğimiz semptomlar verilmedikçe virüse yakalanmadığını söyleyebiliriz.

Bazı kaynaklara göre kişiden kişiye bulaşma durumu sadece, idrar, tükrük, ter, kusma, semen ve anne sütü gibi vücüt sıvılarına direk temas yolu olmaktadır.Şunuda söylemek gerek.Ebola virüsü olan bir kişinin kullandığı bardak veya kaşık ebola virüsü olmanızı veya hastalığı kapmanızı sağlayabilir.

Ebolada hava, su, yiyecek yada böcekler vs vs aracılığı ile yayılım yoktur.

Ebola’nın semptomları nelerdir?

Temas sonrası semptomların görülme süresi 2-21 gün, ortalama olarak 8-10 gündür.
Erken görülen semptomlar;
– 38,5°C üzerinde ateş
– Titreme
– Şiddetli baş ağrısı
– Boğaz ağrısı
– Kas ağrısı
– Halsizlik, yorgunluk
– Karın ağrısı
– İshal
– Kusma
Geç semptomlar ise;
– Ağız ve rektumdan kanama
– Göz, kulak ve burundan kanama
– Organ yetmezlikleri

Ebola virüsü olabilicek bir kişi 21 gün içinde semptomlara maruz kalmayıp yukarda bahsettiğimiz ataklara sahip değil ise o kişinin ebola virüsüne yakalanmamıştır diyebiliriz.

Ebola virüsü’nün tedavisi ve korunma yolları nelerdir?

Ebola virüsü’nün malesef bir tedavisi yoktur.Ebola virüsünün tedavisi kesinlikle hastane ortamında sağlanmaktadır.Virüse yakalanan kişinin bağışlıklığı ve ne kadar dayanalıklık göstereceği bu aşamada önemlidir.Hayatta kalma kişinin bağışıklık sistem ve verilen destek tedavisnin niteliği ile alakalıdır.

Ebola’ya yakalanıp sağ kalan kişiler sonraki 10 yıl ebola virüsüne yakalanmazlar.Hastalık sonrasi sağ kalan erkek bireyler için sperm testleri kesinlikle yapılmalıdır.Bu aşamada erkek birey kondom ile beraber olmalı ve 3-9 ay arası spermlerini kesinlikle ters ettirmelidir.

En can alıcı nokta nasıl korunuruz?

Ebola virüsünden korunmak için sayacağımız bu maddeleri mutlaka uygulayın.Ellerin temizliği çok önemlidir.Özelliklede dışarıya çıktığımız zaman bir çok yere dokunmak etkileşimde olmak zorunda kalıyoruz.Bu yüzden ellerin dezanfektanı çok önemlidir.Ebola olan kişilerden uzak durmak ve temas kesinlikle yapılmaması gerekmektedir.Ebolaya karşı özel dezanfektan jeller bulunmaktadır.Düzenli periyodik aralıklarla bunlarıda kullanabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Burak Özçivit şöhretin getirdiği tükenmişlik hastalığına yakalanmış başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

19 Ağustos 2018, 00:26

Canan Karatay Bayram Uyarısı Yaptı Son Dakika!

Canan Karatay’dan Bayram Uyarısı Yaptığı açıklamalarla gündeme oturan Prof. Dr. Canan Karatay bayramla ilgili uyarılarda bulundu. İç hastalıkları uzmanı olan Karatay, kırmızı etin yağıyla beraber tüketildiği zaman yararlı olduğunu ve istenildiği kadar yenebileceğini söyledi. Doğal olan her şeyin özgürce yenilebileceğini söyleyen Prof. Dr. Karatay, baklava uyarısı yaparken sadece bir dilim...

Devamını Görüntüle